آخرین اخبار : 

بحران کم آبی و تاثیر آن در ایران

میزان متوسط بارندگی سالانه در اروپا حدودا ٧۵٠میلی متر، در آسیا ۵٠٠میلی متر و در ایران ٢۵٠میلی متراست؛ بنابراین در مقایسه با کشورهای پرباران، ایران از حداقل ریزش‌های جوی برخوردار است با توجه به تقسیم بندی‌های اقلیمی، نیمی از استان‌های کشور ما جزو مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می شود و تامین آب در چنین اقلیمی واقعاَ دشوار و پرهزینه است.

دکتر پرویز کردوانی متخصص مسائل آب که از چند دهه پیش استاد دانشگاه و از چهره‌های ماندگار علمی کشور است می‌گوید: یکی از تحفه‌هایی که به خیال عوام از نشانه‌های تمدن و فرهنگ به شمار می‌رود، مصرف کردن است تا آنجا که مردم ما خانواده‌های پر مصرف و پرخرج را خانواده‌هایی با سطح بالا میدانند. بنابراین کسی که بداند تنها ماده‌ای که نمی‌توان از خارج وارد کرد آب است می‌داند که باید آنرا درست مصرف کند.

ایران همیشه با مسئله کمبود آب مواجه بوده، هست و خواهد بود ما باید خومان را آماده کنیم که با شرایط سخت تر از این هم مدارا کنیم. میزان بارندگی منطقه ما یک سوم میزان بارندگی دنیاست و کشاورزی مهمترین فعالیت ما بشمار می‌رود به همین دلیل به آب بیشتری نیاز داریم چرا که ۹۰% آب کشور صرف کشاورزی می‌شود. در هر حال ما موظف هستیم، هیچ قطره آبی در هیچ گوشه ای از این کشور بیهوده هدر نرود لذا باید درچگونگی مصرف آب و در فعالیت های شخصی و روزانه در راستای صرفه‌جویی از آب پاکیزه مسئولانه و دل  سوزانه عمل کنیم.

همچنین با رشد جمعیت و گسترش شهرنشینی مصارف آبی افزایش می‌یابد. از سوی دیگر اعداد و ارقام حکایت از گران بودن هزینه های تامین آب دارد.

دکتر کردوانی گفت جامعه‌ای که آب زیاد مصرف می‌کند آب بیشتری هم آلوده می‌کند. ما بهترین و گواراترین آب دنیا را داریم و با ندانم کاری و عدم برنامه‌ریزی صحیح آن را به بدترین آب تبدیل می‎کنیم وی افزود صرفه‌جویی خساست نیست بلکه استفاده بهینه و به اندازه نیاز است.

مورد دیگر صرفه‌جویی در ادارات است در بسیاری از ادارات و سازمانها به دلیل داشتن فضای سبز مصرف آب بی‌رویه است و هیچ تعهدی در قبال صرفه‌جویی آب ندارند. دکتر کردوانی درباره اینکه به چه وسیله می‌توان مصرف آب منازل را کاهش داد می‌گوید فرهنگ مهمتر از خود صرفه‌جویی است ما فرهنگ صرفه‌جویی نداریم؛ صرفه‌جویی نکردن تجدد و تمدن نیست، عین بی‌فرهنگی است. وی در ادامه وضعیت آب کشور را بسیار نگران کننده بیان کرد و افزود هر روز با برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی آب شیرین در حال اتمام واز طرف دیگر در حال شور شدن می‌باشد با این برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی در مدت ۱۰ الی ۱۵ سال آینده سفره‌های آب زیرزمینی به اتمام می‌رسد. به گفته ایشان بعضی ها ممکن است فکر کنند که صرفه‌جویی خساست است درصورتی‌که مسئله خساست نیست بلکه درست زندگی کردن است.


  1. Melia گفت:

    BS low – ralianotity high! Really good answer!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *