آخرین اخبار : 

تعطیلی ۸ شرکت آب معدنی به دلیل تخلّف در تولید

 

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو درباره معضلات آب معدنی‌ها از مدت‌ها قبل هشدار داده بود. وی در آخرین اظهار نظر خود در مرداد ماه امسال بیان کرد: “مشکل آب معدنی‌ها در ایران، این است که جاهایی برای تولید آب معدنی اجاره داده شده است که نزدیک منابع آلوده کننده هستند، بنابراین در این زمینه باید سخت‌گیری کنیم. البته در کشور منابع آب معدنی با کیفیت بسیار بالا داریم، به خصوص در کوه‌های زاگرس و البرز؛ البته مناطق بسیار بکر و دست نخورده دیگری هم داریم ولی متأسفانه در بعضی موارد در جاهایی برای تولید این آب معدنی‌ها مجوز داده شده است که این کیفیت‌ها را ندارند.”

وی افزود در سال‌های اخیر برخی آب‌هایی که در بطری‌ها بسته‌بندی شده‌اند، برای مردم این تصور را ایجاد کرده که این آب‌ها‌، آب معدنی است، در حالی که اینطور نیست و این آب‌ها‌؛ آب آشامیدنی است و باید بر روی بطری، عنوان آب آشامیدنی و یا آب معدنی قید شده باشد. آب آشامیدنی برای کشور ضروری است به خصوص با شرایط کمبود آب که در کشور وجود دارد؛ متأسفانه به دلیل کمبود آب، به آب‌های چاه وابسته شده‌ایم که امکان بالا رفتن نیترات در این آب‌ها وجود دارد که مشکل اصلی است. دیناروند درباره سختگیری‌های کشورهای دنیا در تولید و توزیع آب معدنی گفت‌: در کشورهای دیگر، آب معدنی را در داخل شیشه پُر می‌کنند، نه در بطری‌ها زیرا اشکال این بطری‌ها این است که در دمای بالا، مواد پلیمری آن آزاد می‌شود که بسیار خطرناک است.

پس از یک ماه از گفته شدن این سخنان ۸ شرکت آب معدنی متخلف تعطیل شدند و آب‌های معدنی غیر استاندارد از بازارجمع آوری شد.

دکتر دیناروند ﺑﺎ اﺷﺎﺭﻩ ﺑﻪ دﺳﺘﻮﺭ ﻭﺯﻳﺮ ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻣﺒﻨﻲ ﺑﺮ ﺑﺮﺭﺳﻲ و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ ﺁﺏ‌ﻫﺎﻱ ﻣﻌﺪﻧﻲ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺳﻂﺢ ﺑﺎﺯاﺭ، اﺯ ﺑﺮﺭﺳﻲ و ﺁﻧﺎﻟﻴﺰ بیش از ۳۰۰ برند آب معدنی از نظر آلاینده‌های شیمیایی و میکروبی ﻃﻲ ﻳﻚ ﻣﺎﻩ اﺧﻴﺮ ﺧﺒﺮ داد و گفت: از این تعداد برند آنالیز شده، کمی بیشتر از ۱۰ درصد از آب معدنی‌های موجود دارای آلاینده‌های شیمیایی، میکروبی، فلزات سنگین، نیترات و نیتریت بودند که دستور جمع آوری این آب معدنی‌ها از سطح بازار داده شد. به گفته رییس سازمان غذا و دارو، شرکت‌های تولید کننده آب معدنی که توقف تولید دریافت کردند تا اصلاح میزان آلاینده‌ها و حذف آنها نمی‌توانند محصول خود را در سطح بازار عرضه کنند.

دیناروند افزود: برخی از این شرکت‌ها پس از رفع نواقص می‌توانند تحت نظارت مسئول فنی و مدیر کنترل کیفی خود وارد بازار شوند. به گفته وی، چنانچه شرکتی پس از تذکرات داده شده به تخلفات خود ادامه دهد، در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه با اشاره به این که آب معدنی آبی است که از یک سفره زیرزمینی و بدون هیچ گونه اصلاحی بسته بندی می‌شود، گفت: افزودن اوزن و یا کلر به منظور تصفیه آب معدنی آن را تبدیل به آب آشامیدنی می‌کند و باعث می‌شود تا مصرف کننده در مصرف آب معدنی طبیعی گمراه شود. به گفته دکتر دیناروند همچنین، حدود ۱۰ درصد از شرکت های تولید کننده آب معدنی در برچسب زنی نواقصی داشتند که به آنها در جهت اصلاح برچسب تذکر داده شد.

به گفته دکتر دیناروند، توقف تولید ۸ شرکت آب معدنی متخلف در اوایل سال ۹۴ صورت گرفت. رییس سازمان غذا و دارو در ادامه، از راه اندازی سامانه‌ای به منظور مشاهده سوابق ارزیابی های دوره ای محصولات غذایی در آینده خبر داد و گفت: این سامانه در حال حاضر عملیاتی نشده که بعد از راه اندازی، مردم می‌توانند شناسنامه ارزیابی‌های دوره ای محصولات غذایی را در این سامانه مشاهده کنند.
به گفته دکتر دیناروند، این سامانه در انتخاب محصولات با کیفیت و مرغوب به مردم کمک خواهد کرد. وی در پایان گفت: در حال حاضر مردم می‌توانند بدون نگرانی از آب معدنی‌های موجود در بازار استفاده کنند، چرا که آب معدنی‌های غیر استاندارد از سطح بازار جمع آوری شده است.

منابع :
جهان نیوز، بهار نیوز، تسنیم

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *