آخرین اخبار : 

راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب_۴ (صرفه جویی آب در آبیاری باغچه‌ها)

در قسمت‌های قبل در مورد چگونگی مصرف درون محیط خانه صحبت شد. درادامه مباحث به صرفه جویی در خارج از محیط خانه خواهیم پرداخت.

آبیاری مناسب گلدان‌ها علاوه بر رفع نیاز آبی و سلامت گیاه در صرفه‌جویی آب نیز موثر است. آبیاری بی‌دلیل و غیرضروری باغچه‌ها و درختانی که به آب کم نیاز دارند، نه تنها خاک را از موادغنی غذایی تخلیه می‌کند بلکه سبب روییدن علف‌های هرز و جذب آب توسط آن‌ها می‌شود.

 • در باغچه خانه، درختان، بوته‌ها و چمن‌های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند، بکارید. این گونه‌ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولاً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل می‌کنند در یک منطقه گیاهانی را در کنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. به این طریق سالیانه تا ٢٢٠٠ لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه‌جویی خواهد بود.

kaktoos

 • تحقیق کنید چه گیاهانی با آب و هوای منطقه شما سازگار است و آب کمتری برای رشد و نمو نیاز دارند، سپس این گیاهان را در منطقه، کوچه و حیاط یا آپارتمان خود کشت دهید تا از فواید این گیاهان برای حفظ و نگهداری آب شهر و منطقه بهره‌مند شوید و از کاشت گیاهانی مانند چمن و شمشاد که هر روز نیاز به آبیاری فراوان دارند، خودداری کنید.
 • زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گلهای منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آنها پاسخ دهید. میزان آبی که هر شخص در موقع آبیاری یک‌ساعته باغچه هدر می‌دهد می‌تواند مصرف روزانه یک خانواده چهار نفری را تامین کند.
 • از نصب سیستم‌های آب تزیینی (مثل فواره‌ها) اجتناب کنید. مگر اینکه آب در سیستم بازیافت شود. همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.
 • یکی ازراه های صرفه‌جویی استفاده از سیستم‌های چکه‌ای و قطره‌ای است که مصرف آب را تا ۵٠ درصد کاهش می‌دهد. همچنین با نصب شلنگ‌های جذب‌کننده، نصب سیستم‌های جمع‌آوری آب باران و نصب سیستم آبیاری بارانی نیز می‌توان تا حد زیادی از هدر رفت آب جلوگیری کرد.

AntelcoAstaDripSpike

 • آب دادن در ساعات خنک روز سبب مصرف کمتر آب می‌شود. آبیاری گیاهان در اول صبح بسیار بهتر از شب است زیرا از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین آبیاری در صبح زود و اواخر شب تبخیر شدن آب پای گیاهان را نیز کاهش می‌دهد. از آب دادن به گیاهان در هوای پُرباد خودداری کنید زیرا باد تبخیر آب را افزایش می‌دهد.
 • یک لایه کود دور درخت‌ها و گیاهان بریزید؛ کود تبخیر آب را کندتر خواهد کرد و به رشد گیاهان کمک می‌کند. همچنین افزودن ۵ تا ۷ سانت کود طبیعی به باغچه توانایی خاک برای حفظ آب خود را افزایش می‌دهد. همچنین بیشتر از کودهایی استفاده کنید که شامل ترکیبات نیتروژن باشند تا رها سازی آب در داخل خاک به آهستگی صورت گیرد.
 • فقط در مواقع لزوم به باغچه آب بدهید. بیشتر باغچه‌ها فقط به یکبار در هفته آبیاری نیاز دارند. در فصل‌های خشک می‌توانید آبیاری باغچه را به کل متوقف کنید و باغچه خشک و قهوه‌ای خواهد شد. با آمدن هوای خنک‌تر شبنم صبحگاهی و باران باغچه را دوباره به حالت طبیعی خودش برمی‌گرداند. شاید این باعث شود در تابستان باغچه‌تان خشک باشد اما آب بسیار زیادی را صرفه‌جویی خواهید کرد.
 • آب دادن به باغچه را به اندازه‌ای انجام دهید که آب به خوبی به ریشه گیاه نفوذ کند. آبپاشی سطحی هم سریع تبخیر می‌شود و هم فایده چندانی برای ریشه گیاه نخواهد داشت. برای اینکه بفهمید تا چه اندازه باید آب را پای یک گیاه بگیرید، یک قوطی کنسرو خالی کنار آن بگذارید، وقتی قوطی پُر شد، آبپاشی شما کافی است.
 • بجای کاشت چمن در محیط‌های غیر ضروری که زیاد آب می‌خواهد، برگ‌های سبز ( پاپیتال ) که آب نمی‌خواهند بکاریم و پای درختان خانه گونی بیندازیم و پای درختان جلوی خانه در خیابان پوشال بریزیم که مانع تبخیر آب شوند.
 • تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود.
 • یک راه خوب برای اینکه بفهمید باغچه‌تان به آبیاری نیاز دارد یا نه این است که پایتان را روی چمن‌های کف باغچه بگذارید، اگر با قدم برداشتن شما علف‌ها به سمت بالا برگردند، یعنی نیازی به آبپاشی ندارند. اگر خمیده بمانند یعنی باغچه‌ آماده آبیاری است. بلندتر نگه داشتن چمن‌های کف باغچه همچنین حفظ آب پای گیاهان را افزایش می‌دهد.
 • لطفاَ از شستن فرش‌های منزل در حیاط خودداری کنید؛ هدر رفت آب در این روش شست و شو بسیار بالاست. لطفا برای شستن فرش‌های منزل از قالیشویی‌ها کمک بگیرید.

 1. Jorja گفت:

  This is way more helpful than anihytng else I’ve looked at.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *