آخرین اخبار : 

راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب_۶ (صرفه جویی آب در مسافرت، کم کردن تلفات و نکات کلیدی)

صرفه‌جویی در زمان سفر:

زمانی که به مسافرت می‌روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید.تا در صورت وقوع هر گونه حادثه یا نشتی شیرها و وسایل مرتبط با آب از هدررفتن آب جلوگیری شود.

وقتی در جایی غیر از منزل خود اقامت دارید مثل هتل‌ها، اماکن اداری، مؤسسات آموزشی و … به صرف این که قبض آب را شخص دیگری پرداخت می‌کند، آب را اسراف نکنید و در صرفه‌جویی آن بکوشید تا ساکنان شهرها به خصوص شهرهای زیارتی مانند مشهد که هرساله بالغ بر ١۴ میلیون زائر دارد با کم‌آبی و جیره‌بندی ناخواسته مواجه نشوند.

کم کردن و کنترل تلفات خارج از کنترل:

از موارد دیگر هدررفتن آب می‌توان به نشت آب از لوله‌های فرسوده کف حیاط، شوفاژها یا چکه کردن مداوم کولر در پشت بام، اشاره کرد. تمام شیلنگها، اتصالات و شیرها را بطور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود. لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید.

nasht

توصیه می‌شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است دلیل اتلاف آب از لوله‌های داخل ساختمان می‌باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

 

  نکات کلیدی در صرفه‌جویی آب

  • سعی کنید هر روز در جهت صرفه‌جویی آب، یک کار مثبت انجام دهید. نگران نباشید از این که برخی روش‌ها در نظر شما کوچک و ناچیز به نظر می آید، زیرا هر قطره آب مهم می باشد. بنابراین به همه آشنایان، دوستان، همسایگان و همکاران محل کارتان یادآوری نمایید در صرفه‌جویی آب بکوشند.
  • از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه به دلیل اینکه فرد دیگر مسئول پرداخت آب بهاء است، آب را هدر ندهید.
  • هر گونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدر روی آب در هر نقطه) در تهران به تلفن ۱۲۲ (مرکز ارتباطات مردمی آب و فاضلاب تهران) و در سایر شهر ها به مرکز استان خود اطلاع دهید.
  • به‌طور کلی هر جا صحنه‌های هدر رفتن آب مانند لوله‌های شکسته آب، آب نماهای خراب، منابع آبی دارای نشت که به حال خود رها شده‌اند و … می‌بینید به شرکت آب و فاضلاب آن منطقه و مسئولان مربوطه گزارش دهید تا رسیدگی های لازم انجام شود.

کلام آخر

در پایان باید گفت، علاوه بر راهکارهای صرفه‌جویی در خانه، اجتناب ناپذیر است که با رشد صنعتی شدن جهان، بخش صنعت و تجارت که مصرف کنندگان آب بیشتر هستند و در آلودگی آب نیز نقش عمده‌تری دارند، به صرفه‌جویی توجه جدی داشته باشند علاوه بر آن بخش قابل ملاحظه‌ای از آب مصرفی توسط خطوط فرسوده و انشعابات غیرفنی به هدر می‌رود، متولیان و متخصصان امر نباید به این مسئله نیز بی اعتنا باشند. دامنه تبلیغات مستمر همراه با نشان دادن معضلات خشکسالی حتی در جهان و فاجعه‌های طبیعی و انسانی که در اثر کمبود آب به وجود می‌آید نیز به عهده مسئولان و متخصصان آب است و رسانه‌ها باید با برنامه‌ریزی و انجام کارهای فرهنگی در آگاهی بخشی اثرگذار باشند، تا این میراث را برای نسل‌های بعد از خود حفظ کنیم.

منابع :    irrigation.blog.ir

اداره آب و فاضلاب استان تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *