آخرین اخبار : 

سایه سیاه طاعون بر حیات وحش هفتاد قله

بر اثر شیوع بیماری طاعونِ نشخوار کنندگان کوچک (PPR) در منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک، از ۱۴ خردادماه سال جاری تاکنون صدها کل و بز و قوچ و میش وحشی در این منطقه تلف شده‌اند.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی گفت: تلفات بیماری در کل و بز منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک تا ۲۲ تیر ماه به ۳۱۱ رأس رسید. بیش از ۹۵ درصد از تلفات وحوش این منطقه مربوط به کل و بز و بقیه مربوط به قوچ و میش است و با توجه به اینکه محیط زیست کل و بز در مناطق سخت عبور و ارتفاعات بالا است پیش بینی می شود آمار تلفات بیش از این تعداد باشد.

تلفات این بیماری از بزهای وحشی نابالغ و ماده‌ها شروع و با پیشرفت بیماری، مرگ و میر در کل‌های سالخورده نیز آغاز شده‌است. مرگ و میر حیات وحش همچنان در منطقه ادامه داشته و هر روز بر تعداد حیوانات تلف شده افزوده می‌شود اما از روند تلفات تا حدودی کاسته شده‌است.

منطقه حفاظت شده هفتاد قله به مساحت ۹۷ هزار و ۴۰۷ هکتار در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و بین شهرستانهای اراک، محلات و خمین واقع شده‌است. در منطقه حفاظت شده هفتاد قله بیش از یک هزار کل و بز وحشی زندگی می‌کنند که این بروز بیماری ممکن است نیمی یا تمام جمعیت کل و بز این منطقه را از بین ببرد.

همچنین تاکنون بیش از یکصد رأس دام اهلی نیز در منطقه هفتاد قله بر اثر این بیماری تلف شده‌اند.

تشکیل جلسه کمیته بحران و کارگروه مخاطرات زیست محیطی

به دنبال بروز این حادثه، کمیته بحران در تاریخ ۹۴/۳/۲۵ در اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تشکیل و در اولین اقدام یک گروه متشکل از کارشناسان و محیط بانان در هفت مسیر منطقه آلوده را بررسی و پایش نموده و تلفات حیات وحش را به ثبت رساندند و بر مبنای کالبد گشایی‌های انجام شده توسط اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، نوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (PPR) تشخیص داده شده است.

بر اساس مصوبه این کارگروه، منطقه تا شعاع ۵ کیلومتری قرنطینه شده و از ورود افراد متفرقه و گردشگران ممانعت به عمل آمد.

همچنین آبشخورهای منطقه با آهک ضد عفونی شده‌اند و واکسیناسیون علیه این بیماری در دام ­های اهلی موجود در منطقه توسط اداره کل دامپزشکی استان آغاز شده‌است.

لاشه‌های کشف شده متعلق به کل و بزهای وحشی نیز بوسیله آهک و در عمق مناسب خاک دفن شده‌اند.

علت اصلی بیماری

وجود تعداد زیادی دام اهلی در منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک و نزدیکی بسیار زیاد دام اهلی و حیات وحش در این منطقه عامل اصلی انتقال ویروس طاعون به حیات وحش هفتاد قله بوده و منجر به بروز تلفات گسترده در میان کل و بزها شده‌است.

این بیماری صرفاً از طریق دام اهلی به نشخوارکنندگان وحشی بخصوص کل و بز منتقل می‌شود و در زیستگاه‌هایی که دام اهلی و حیات وحش در نزدیکی یکدیگر بوده و از آبشخورها و منابع مشترک تغذیه می‌کنند به وقوع می‌پیوندد.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک در دام اهلی با روش واکسیناسیون، قرنطینه، معدوم سازی دام‌های آلوده و گاهاً معدوم سازی تمام دام‌های یک گله کنترل می‌شود اما به دلیل عدم امکان زنده‌گیری و واکسیناسیون جانوران وحشی، درمان این بیماری در حیات وحش عملاً میسر نیست.

واکسیناسیون دام اهلی در حاشیه مناطقه حفاظت شده وظیفه سازمان دامپزشکی کشور است اما معمولاً به دلیل کمبود شدید واکسن این بیماری، تا زمان پیگیری مستمر از سوی ادارات محیط زیست، واکسیناسیون توسط سازمان دامپزشکی انجام نخواهد شد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در اینباره می‌گوید: خساراتی که بر اثر شیوع بیماری طاعون متوجه محیط زیست منطقه هفتادقله شده بسیار بالاست اما سعی داریم با اقداماتی همچون ضدعفونی کردن آبشخورها و پاک سازی منطقه از شیوع بیشتر بیماری و افزایش خسارات مادی و زیست محیطی این بیماری جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه منطقه هفتادقله همچنان در قرنطینه است، تصریح کرد: در زمینه جلوگیری از شیوع بیماری با استان های همجوار نیز مکاتباتی انجام شده تا دام‌های مناطق هم مرز با استان مرکزی را بررسی کرده و در صورت لزوم اقدام به واکسیناسیون این دام‌ها شود.

کارنامی یادآور شد: در شهرستان‌های خمین، دلیجان و محلات نیز که با منطقه هفتادقله همجوار هستند نیز پایش دام‌ها صورت گرفته و تاکنون هیچ موردی از ابتلای دام به این بیماری گزارش نشده‌است.

نوش دارویی پس از …

کاش قبل از بروز این‌چنین حوادثی که مشابه آن بارها در مناطق مختلف حیات وحش رخ داده‌است درمورد عدم صدور مجوز چرا در مناطق حفاظت شده محیط زیست برای دام‌های عشایر  اقدامات لازم انجام می‌شد و با مدیریت و ساماندهی صحیح وضع آبشخورها اینچنین مسائلی رخ نمی‌داد. امید است سازمان محیط زیست با اقتدار بیشتر و با کمک گرفتن از تجارب جهانی در این زمینه‌ها تلاش‌‌های مثمر ثمرتری جهت جلوگیری از این اتفاقات داشته باشد. چه بسا با عدم توجه، این بیماری به سایر مناطق همجوار سرایت کند و شاهد حادثه ای تأسف بارتر در حیات وحش ایران و انقراض گونه‌های نادر باشیم.

 

منابع : پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش، خبرگزاری مهر، ایرنا


  1. Keys گفت:

    This post has helped me think things thougrh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *