آخرین اخبار : 

شهرهایی خالی از سکنه … آینده مبهم ما

به نظر می‌رسد شنیدن اخبار نامطلوب زیست محیطی به یک اتفاق عادی تبدیل شده است. انواع و اقسام بحران‌های زیست محیطی در ابعاد مختلف کشور ما را تهدید می‌کنند و تأثیرات منفی بسیاری را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر زندگی افراد ساکن در استان‌های مختلف گذاشته‌اند. اما امروزه وضعیت بحران‌های زیست محیطی به جایی رسیده است که قائم مقام وزیر کشور از «بررسی ادله زیست محیطی مهاجرت به صورت تخصصی در سرشماری سال ۱۳۹۵» سخن می‌گوید. بر اساس این گفته‌ها به نظر می‌رسد که بحران‌های زیست محیطی در بعضی از نقاط تبدیل به مهم‌ترین عامل مهاجرت شده‌اند.

روزنامه ایران نوشت: ایران با مشکلات فراوان محیط زیستی دست و پنجه نرم می‌کند و می‌توان گفت که محیط زیست در ایران اصلا حال خوبی ندارد و آمارها هم به خوبی به این قضیه گواهی می‌دهند، به حدی که بر اساس شاخص‌های جهانی وضعیت محیط زیست ایران در رتبه ۱۱۴ است که نشان‌دهنده عملکرد ضعیف در حوزه محیط زیست است. برای درک بهتر عملکرد ضعیف محیط زیستی و بدترشدن هر روزه شرایط جالب است بدانید که رتبه ایران در این رده‌بندی در مدت ۱۰ سال ۶۳ پله سقوط داشته است. اما در پاسخ اینکه چه چیز وضعیت ایران را تا این حد از نظر محیط زیستی بحرانی کرده است باید از مشکلاتی مانند آلودگی هوا و گرد و غبار، خشکسالی، خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها و از بین رفتن تنوع زیستی صحبت کرد. هزار و یک صورت تجاوز به محیط زیست دست به دست هم می‌دهند تا ایران را تبدیل به یکی از ده کشور تخریب‌کننده محیط زیست در دنیا کنند.

در بعضی از استان‌های کشور بحران‌های محیط زیستی به حدی تشدید شده‌اند که روال عادی زندگی ساکنان در آنها مختل شده و این وضعیت باعث شده است که عده زیادی رفتن را به ماندن ترجیح دهند و سیل مهاجران به شهرهای دیگر و به ویژه پایتخت وارد شوند و ادامه این ماجرا به حاشیه‌نشینی، فقر، جرم و جنایت و هزار و یک مشکل دیگر برسد. شنیدن اسم گرد و غبار دیگر در اقلیم واژگانی زیست شهری ما غریبه نیست، زیرا بیشتر استان‌ها کم و بیش با آن درگیر هستند اما سرآمد آن بین استان‌های کشور، خوزستان است که مرکزش (اهواز) به عنوان آلوده‌ترین شهر دنیا انتخاب شده‌است. مشکلات تنفسی و قلبی، تعطیلی مدارس و ادارات و مختل شدن زندگی در اثر آلودگی هوا، طاقت هر خوزستانی‌ای را طاق کرده است و ادامه داشتن چندین ساله این روند و بهتر نشدن شرایط، آنها را به مهاجرت تشویق می‌کند و کار به جایی می‌رسد که خوزستان نخستین شهرستان مهاجر فِرِست کشور می‌شود. کم‌آبی، خشک شدن تالاب هامون و طوفان‌های‌شنی، بسیاری از ساکنان سیستان و بلوچستان را تشویق به کوچ به استان‌های دیگر و حتی کشورهای همسایه کرده‌است. خشک شدن دریاچه ارومیه یکی دیگر از بحران‌های عمده زیست محیطی ایران است که چهار میلیون از ساکنان اطراف دریاچه را که معیشت‌شان وابسته به رونق دریاچه بوده، مجبور به کوچ کرده‌است. این سه مورد تنها نمونه‌های کوچکی از مهاجرت‌های زیست محیطی بودند، قطعا محیط زیست ایران در بسیاری از استان‌های دیگر هم حال خوشی ندارد و پدیده مهاجرت دیر یا زود در بسیاری از آنها هم به مرز فاجعه خواهد رسید و در آینده‌ای نه چندان دور «خالی از سکنه» وصف حال خیلی از شهرها و روستاهای کشور می‌شود.

سرشماری مهاجرت‌های‌زیست‌محیطی در سال ۹۵

قائم مقام وزیر کشور درباره مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ و برخوردار، به دلیل مشکلات زیست محیطی گفت ما آماری از مهاجرت روستاییان به شهرها به دلیل مشکلات زیست محیطی نداریم و ارزیابی جمعیتی در این خصوص انجام نشده‌است. وی خاطرنشان کرد: آخرین سرشماری ما مربوط به سال ۹۰ بوده و مسائل زیست محیطی نیز در دهه گذشته ظهور و بروز پیدا کرده و علاوه بر دلایل پیشین که برای مهاجرت عنوان شده بود، مسائل زیست محیطی امکان دارد شتاب بیشتری به مهاجرت‌ها بدهد، مگر اینکه در مبادی کارهایی را انجام دهیم. به گزارش ایلنا، او ادامه داد: ادله زیست محیطی مهاجرت به صورت تخصصی در سرشماری سال ۱۳۹۵ بررسی می‌شود و عدد ثبتی روشنی ارائه خواهیم داد.

کمبود آب به مهاجرت از روستاها منجر می‌شود

یک کارشناس محیط زیست با بیان اینکه مشکل اصلی و مهم محیط زیستی کشور ما مشکل کمبود آب است، می‌گوید: وقتی در یک منطقه مساله کمبود آب تشدید می‌شود، کشاورزی از رونق می‌افتد. اغلب کسانی که در روستاها ساکن هستند و معیشت‌شان به کشاورزی وابسته است مجبور به کوچ می‌شوند. اسماعیل کهرم می‌افزاید: در کشور ما نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد با کاهش آب روبه‌رو بوده‌ایم و این به خشکی سدها و کاهش آب‌های زیرزمینی منجر شده است. او ادامه می‌دهد: در استان‌هایی مانند بوشهر، هرمزگان و کرمان بحران آب به حدی شدید است که وزیر نیرو از وارد کردن آب از کشورهای دیگر صحبت می‌کند. او تصریح می‌کند: زمانی که کشور ما از نظر آب خودکفا نیست مهاجرت هم افزایش می‌یابد و اکثر این مهاجران در حلبی آبادها و حاشیه شهرهای بزرگ ساکن می‌شوند و به شغل‌های آنی و روزانه روی می‌آورند که این اتفاق با خود مشکلات دیگری را برای کشور به همراه دارد.

8936_902

تأثیر نداشتن بحران‌های زیست محیطی بر مهاجرت

یک عضو فراکسیون محیط زیست با اشاره به سقوط ۷۰ پله‌ای محیط زیست ایران در طول ده سال در شاخص‌های جهانی می‌گوید: جبران این خسارات یک فرایند سخت و زمانبر است و اراده و عزم جدی می‌خواهد. مهرداد بائوج لاهوتی با بیان اینکه بحران‌های زیست محیطی تأثیر چندانی بر مهاجرت ندارند، می‌افزاید: مردم در شهرهای مختلف به دلیل شرایط اقتصادی و سایر امکانات که شهر برای آنها دارند با مشکلات محیط زیستی مانند آلودگی هوا کنار می‌آیند، زیرا شهرهای دیگر امکانات و شرایطی را که شهری که در آن ساکن هستند برایشان دارد، ندارند. او ادامه می‌دهد: این سازگاری با شرایط به این معنا نیست که آنها از مشکلات محیط زیستی رنج نمی‌برند بلکه بدین معناست که وابستگی‌ای که آنها از نظر اقتصادی به شهرشان دارند آنها را مجبور به تحمل شرایط بد محیط زیستی کرده است. به همین دلیل به نظر من با وجود مشکلات محیط زیستی که کشور ما دارد ولی آمار مهاجرت وابسته به این مسأله نمی‌تواند نگران‌کننده باشد.

 

منبع : سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *