آخرین اخبار : 

راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب_۲ (صرفه جویی آب در آشپزخانه)

جلوگیری از هدر رفت آب از جمله مواردی است که به صورت یک احساس مشترک در همه انسان ها وجود دارد، اما اغلب خود را درگیر این مسئله نمی‌کنند و حاضر نیستند تغییری در زندگی روزمره خود ایجاد کنند. خانه یکی از محل‌های صرفه‌جویی آب است. صرفه‌جویی آب در منازل در وهله اول ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، ولی کسانی که با دشواری های کمبود آب آشنا هستند، می‌دانند که اگر هر مشترک بتواند نقشی هرچند اندک در صرفه‌جویی آب ایفا کند، با توجه به تعداد زیاد مشترکان، درنهایت مقدار زیادی آب صرفه‌جویی خواهد شد. شرایط و فضای زندگی افراد متفاوت است. مسلماً راه‌کار و صرفه‌جویی در آب را هر کس می‌داند و تلاش می‌کند روش صرفه‌جویی و استفاده درست را پیدا کند. راه‌های صرفه‌جویی بسیار متنوع است.

 

بررسی ها نشان می دهد که بین ٣٠ تا ۴٠ درصد آبی که وارد منازل می شود در آشپزخانه مصرف می‌شود.

  • همیشه آب آشامیدنی در بطری‌های دربسته و درون یخچال نگه داری شود، یا اینکه از یخ برای سرد کردن آب استفاده کنیم تا مجبور نباشیم برای رسیدن به آب سرد، شیر آب را مدتی باز بگذاریم.
  • بهتر است برای شستن سبزیجات ابتدا آنها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید. می‌توان آبی که برای شستن سبزیها و دست و صورت استفاده می‌شود به وسیله لوله کشی به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان آب فلاش تانک در توالت استفاده شود.
  • از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، آن‌را در هوای آزاد قرار دهید.
  • برای انجام دادن آن دسته از امور آشپزخانه که نیازمند باز گذاشتن شیر آب هستند، آب را به صورت قطره‌ای باز بگذارید و شیر را تا آخرین حد آن باز نکنید. جریان آب را به باریکی یک نی نوشیدنی نگه دارید و در هر دقیقه ۵ لیتر آب صرفه‌جویی کنید.
  • در زمان شستن میوه‌ها آب را باز نگذارید. ظرفی را پر از آب کنید و میوه را در آن بشویید و سپس آبکشی کنید.ashpaz khaane3
  • برای شستن ظروف با مایع ظرفشویی غلیظ باید آب زیادی مصرف کرد. از مایع رقیق شده ظرفشویی استفاده کنیم. بهتر است هنگام شستن ظرف‌ها آب را بیهوده و با فشار زیاد باز نگذارید، بعد از شستن ظرفها با اسکاچ آب را با فشار کم باز کنید و بسرعت ظرفها را بشویید. متاسفانه وسواس بسیاری از خانمها در شستن ظرف و شستن لباسها و کلاً شستشوی زیاد در منزل باعث هدر روی بسیار زیادی از آب است.
  • مضربودن پودرهای رخت شویی و مایع‌های ظرف شویی درمنازل و نقش آلودگی آن در آب ها و فاضلاب‌های ناشی از مصارف خانگی محرز شده است. بنابراین اگر استفاده از این مواد به صورت کنترل شده و محدود انجام پذیرد نه تنها سهم مهمی در سلامت خانواده خواهد داشت بلکه در مصرف کمتر آب نیز مؤثر می‌افتد. بنابراین حتی الامکان باید سعی شود شست وشوی ظروف درحجم یک لگن آب داغ انجام شود و سپس مبادرت به آب کشی کرد.ashpaz khaane5
  • در صورت استفاده از ماشین ظرف‌شویی برای ظرف‌هایی که به چربی و موادغذایی آغشته نباشند دستگاه روی کوتاه‌ترین چرخه تنظیم و توصیه‌های کارخانه سازنده دستگاه در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی جدی گرفته شود.
  • برای شست وشوی لباس‌های خیلی کثیف، ماشین‌های لباس‌شویی اتوماتیک به مراتب از غیراتوماتیک مناسب‌ترند و کمتر آب مصرف می‌کنند در صورت استفاده از ماشین نوع دوم از تکرار در تخلیه و پرکردن آب برای شستن لباس‌های خیلی کثیف اجتناب کنید. ماشینهای لباسشویی معمولاً مقدار زیادی آب مصرف می‌کنند. بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشوئی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اید. نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباسها بکاهید بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباسهای کثیف باندازه ظرفیت کامل ماشین برسد. یک بار استفاده از ماشین لباسشویی با کل ظرفیت کمتر از دو بار با نصف ظرفیت آب مصرف می کند.

ashpaz khaane2

پاسخ های دقیق و صادقانه شما نمایانگر واقعیات جامعه ما خواهد بود:

شما تابحال از کدام روش برای صرفه جویی آب در آشپزخانه استفاده کرده اید؟

View Results

Loading ... Loading ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *