آخرین اخبار : 

غذاهایی به سوی آینده بهتر یا به سوی سرطان؟؟؟

مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی (GMO) چیست؟

اصلاح ژنتیکی یک تکنیک است که اجازه می‌دهد تا دانشمندان ماده ژنتیکی یک ارگانیسم را تغییر دهند.GMO مخفف (genetically modified organism) ارگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیکی است. معمولاً با انتقال یک ژن از یک موجود زنده به دیگری، در آن صفات جدید ایجاد می‌شود. این اصطلاح به طور کلی برای مواد غذایی استفاده می‌شود که ژن‌های آنها با استفاده از بیوتکنولوژی تغییر یافته است. با استفاده از اصلاحات ژنتیکی، دانشمندان قادر به تولید گونه‌های جدید گیاهان با کیفیت خاص، مانند مقاوم‌تر بودن به ویروس‌ها و یا آفت‌کش‌ها می‌شوند.

غذاهای اصلاح شده ژنتیکی خوب هستند یا نه ؟

مواد غذایی اصلاح شده وغذاهای اصلاح شده ژنتیکی (GMO) به شدت مورد بحث هستند با این حال و با وجود این بحث‌ها، GMOs در تمام انواع محصولات مواد غذایی اغلب بدون برچسب یافت می‌شوند بنابر این، مهم است که علم پشت این غذاها را بفهمیم.

اولین گیاه اصلاح ژنتیکی شده در سال ۱۹۸۳ تولید گردید که همان تنباکوی مقاوم به آنتی‌بیوتیک بود. سپس دانشمندان توانستند در سال ۱۹۹۴ گوجه‌فرنگی تولید کنند که در زمان رسیدن آن پس از برداشت، تأخیر وجود داشته باشد. این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۱، سازمان‌های نظارتی لیست محصولات اصلاح ژنتیک شده قابل کشت را به کشاورزان اعلام نمود.

index

چند نمونه از غذاهای اصلاح شده ژنتیکی (GMO) عبارتند از:

ذرت و سویا مقاوم در برابر علف کش: این نوع ذرت و سویا در برابر علفکش تحمل پیدا کرده و به کشاورزان اجازه داده می‌شود تا در زمین‌های خود از علف کش قدرتمند برای کشتن علف های هرز استفاده نمایند.

برنج طلایی: دانشمندان سوئیسی برنج طلایی را توسعه داده‌اند که یک نوع از برنج زرد است که بتا کاروتن تولید می‌کند؛ یک آنتی اکسیدان که بدن می‌تواند آن را به ویتامین A تبدیل کند.

سایر محصولات زراعی اصلاح شده ژنتیکی اغلب شامل دانه کانولا (در روغن کانولا) و دانه پنبه می‌باشد.

متخصصان ژنتیک انگلستان گاوهایی را پرورش داده اند که قابلیت تولید شیری مشابه شیر مادر را دارا است. این دانشمندان با اصلاح ژنتیکی ۳۰۰ گاو شیری و معرفی ژن‌های انسان برای سلول‌های این گاوها تلاش کرده‌اند، ترکیبات شیر این گاوها غنی‌تر شده و تا حدودی شبیه شیر انسان شود.

هدف این دانشمندان ارائه‌ی محصولات لبنی یا شیری است که توسط گاوهای اصلاح شده تولید شده‌باشد و این محصولات مانند محصولات لبنی دیگر در مراکز خرید در اختیار مردم قرار گیرد. همچنین بتوانند تغذیه مناسب تری برای کودکانی که از شیر خشک استفاده می‌کنند فرآهم آورند.

1

GMO … محصول غذایی بسیار معمول این روزها

مقدار مواد غذایی GMO در بازار سراسر جهان افزایش یافته است. با این حال، برآورد مقدار دقیق GMOs شما در غذا خوردن ممکن است دشوار باشد؛ دلیل این است که این غذاها همیشه دارای برچسب نیستند. در ایالات متحده، غذاهای GMO نیازی به برچسب ندارد در مقابل، در اتحادیه اروپا تمام GMOs نیاز به برچسب دارند. در واقع مواد غذایی GMO به مراتب در اروپا کمتر در دسترس وجود دارد این غذاها خیلی بیشتر و به راحتی در بازارهای ایالات متحده در دسترس است. عمده کشورهای تولیدکننده غذاهای GMO، آمریکا، برزیل، آرژانتین و کانادا هستند. بر اساس آمارهای موجود افزایش سطح زیر کشت گیاهان اصلاح شده ژنتیکی در جهان از ۲ میلیون هکتار در سال ۱۹۹۶ به بیش از ۱۰۰ میلیون هکتار در سال ۲۰۰۶ ، روند پیشرفت و فراگیری کاربرد این نوع محصولات را در دهه اول کشت این نوع محصولات به خوبی نمایان می‌سازد. به‌طوری‌که ۸۱% ذرت تولیدی در سال ۲۰۱۰ به‌صورت اصلاح ژنتیک شده بود. در حدود ۷۰ – ۹۰ ٪ از محصولات GMO برای تغذیه دام استفاده می‌شود و بیش از۹۵ ٪از تمام حیوانات سازنده مواد غذایی در ایالات متحده خوراک GMO مصرف می‌کنند.

چندین مطالعه حیوانی نشان می‌دهد که محصولات مقاوم در برابر علف کش گلیفوسیت با اسپری ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. مطالعه قابل توجه از سال ۲۰۱۲ نشان داد که ذرت GMO که با علفکش اسپری شده بود سبب ترویج تشکیل تومورهای سرطانی در موش صحرایی شد. این تومور می‌تواند در نتیجه اثرات سمی گلیفوسیت و یا اصلاح ژنتیکی باشد. نتایج حاصل از این مطالعه بحث برانگیز و به شدت مورد بحث بوده است.

برخی دیگر از مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشانه هایی از اثرات نامطلوب در آزمایش ذرت و سویا GMO که با علفکش گلیفوسیت اسپری شده بودند پیدا کرده اند. بعضی از دانشمندان در مورد تاثیر بالقوه زیست محیطی و پایداری نگران هستند در همین حال، برخی دیگر بر این باورند که اصلاحات ژنتیکی ممکن است اثرات زیست محیطی مفید در طرحی بزرگتر از همه چیز داشته باشد.

FAO ازجمله مهم‌ترین مزایای مهندسی ژنتیک در صنعت غذا را موارد زیر می‌داند:

افزایش راندمان تولید محصول که می‌تواند در سال‌های آینده با توجه به جمعیت رو به رشد، جهان را از فقر و گرسنگی نجات دهد، افزایش تولید منجر به کاهش قیمت‌ها خواهد شد، افزایش و بهبود ویژگی‌های تجاری محصولات، کنترل فنوتیپی جنسی محصولات، افزایش مقاومت در برابر پاتوژن‌ها و انگل‌ها و آفات، افزایش تحمل شرایط محیطی مثل حرارت، کنترل باروری و افزایش زنده‌مانی.

مهم‌ترین مسئله در ارتباط با محصولات اصلاح ژنتیکی شده مخاطراتی است که می‌تواند برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد. مثلاً می‌تواند باعث ایجاد آلرژی گردد و یا آلرژی‌زایی یک ماده غذایی مانند بادام زمینی را افزایش دهد و همین‌طور اثرات ناشناخته‌ای که می‌تواند سال‌ها بعد در نسل انسان بروز کند، همچنان که مطالعات در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ نشان داده که موش‌هایی که ذرت GMO را مصرف کرده‌اند دچار التهاب کلیه و آسیب‌های کبدی شدند. اگرچه گفته شده که مهندسی ژنتیک می‌تواند سبب افزایش راندمان تولید محصول و به تبع آن کاهش قیمت شود، اما از آنجا که یک و یا چند ویژگی خاص در محصول اصلاح ژنتیک شده بهبود پیدا می‌کند و مردم به دنبال مصرف محصولات با ارزش‌ترند، بنابراین می‌تواند سبب افزایش قیمت شده و این از مخاطرات اقتصادی این تکنولوژی جدید است.

images

ورود GMO به ایران

در ایران در سال ۱۳۷۴ برای اولین بار برنج اصلاح ژنتیک شده تولید و به صورت تجاری در اختیار کشاورزان قرار گرفت. بر اساس گفته کدکس هنوز هیچ دستورالعمل بین‌المللی برای غذاهای اصلاح ژنتیک شده وجود ندارد و قوانین در داخل کشورها وضع و اجرا می‌شود و سازمان‌های بهداشت جهانی و غذا و داروی امریکا بر این عقیده‌اند که با توجه به ماهیت محصول تولیدی باید ارزیابی ریسک به صورت موردی صورت گیرد. در سال ۲۰۰۰ توافق‌نامه‌ای بین ۱۳۰ کشور در سازمان تجارت جهانی مبنی بر برچسب‌زنی این گروه از محصولات غذایی امضاء شد. البته این امر در اروپا در مورد سویا و ذرت تنها با ذکر کلمه اصلاح ژنتیک شده، اجباری است.
با توجه به اینکه مطالعات تجربی کافی در زمینه غذاهای اصلاح ژنتیک شده وجود ندارد و اثرات آن بر سلامتی انسان هنوز واضح و مشخص نیست، تولید محصولات محدود به تعداد مشخصی از انواع محصولات غذایی و کشاورزی است و تاکنون نتوانسته است جایگاه خود را در بین مردم به دست آورد.

 

منابع : زندگی آنلاین – رژیم سلامتی


  1. Chartric گفت:

    Wow I must confess you make some very trnnhcaet points.

  2. Generic Viagra گفت:

    Hello! Cool post, amazing!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *