آخرین اخبار : 

مرگ بی‌صدای طبیعت ایران

باز هم با شروع فصول گرم سال سلسله آتش‌ سوزی‌های طبیعت، جنگلهای ایران را به کام مرگ می‌کشد. هنوز چهار ماه از سال ۹۴ نگذشته‌است اما آبیدر سنندج، چغاسبز و شلم ایلام، جنگلهای کلاردشت، جنگلهای منطقه مختار در غرب شهر یاسوج، نوشهر، کوه‌های اناران دهلران، تخت چان پلدختر و … چنان سریالی و پشت سر هم و شگفت انگیز دچار آتش سوزی شدند که حتی خبرنگاران هم قادر به پوشش اخبار آن نبودند.

روز گذشته بخشی از پارک پردیسان تهران در شعله‌های آتش سوخت. این آتش سوزی که از اطرف پل یادگار شروع شد به دلیل وزش باد شدت گرفت اما با هوشیاری ماموران فضای سبز پارک و سرعت عمل حراست فیزیکی سازمان حفاظت محیط زیست آتش مهار شد. بخش شرقی این پارک در ۷ تیر ۹۱ هم دچار حریق شده‌بود که با مداخله ماموران آتش نشانی خاموش شد.

در جدیدترین اخبار به دست آمده آتش سوزی دیگری در جنگلها و مراتع «چارتا» در منطقه میانکوه غربی شهرستان پلدختر از توابع لرستان در روز یکشنبه ۲۱ تیر ماه رخ داده‌است. هفته گذشته نیز آتش سوزی در این منطقه خسارات زیادی برجا گذاشته‌بود. به گفته رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری پلدختر وزش باد منجر به آتش سوزی دوباره در جنگلها و مراتع این منطقه شده و همچنان ادامه دارد. وی افزود: اطفای حریق در مناطق صعب العبور «چارتا» در نبود امکانات، سخت و موجب شده است نیروها با وسایلی همچون بیل و شاخ و برگ درختان، اقدام به خاموش کردن آتش کنند.
مشکلات در چهارگوشه کشور مشابه است؛ امکانات کافی نیست، هلی کوپتر مخصوص نداریم، مردم با دست خالی و  دبه آب و بیل به جنگ آتش رفته‌اند، هکتارها درخت و مرغزار به خاکستر تبدیل شد و … تکرار این اتفاقات چنان غیرطبیعی است که برخی از عمدی بودن این آتش سوزی‌ها سخن به میان آوردند.

رییس اداره منابع طبیعی پلدختر با بیان اینکه از میزان آتش سوزی به دلیل گستردگی منطقه اطلاعی در دست نیست، گفت: عامل انسانی دلیل عمده آتش سوزی‌های مراتع و جنگلهای شهرستان است.

مجید رستمی سرپرست سازمان آتش نشانی یاسوج گفت: خسارات ناشی از آتش سوزی غیر طبیعی و عمدی در جنگلهای بویراحمد، با هدف منفعت جویی نامشروع عده‌ای افراد متخلف جهت پاکسازی جنگل و تصرف منابع طبیعی است.

محمد حق مرادی مدیر روابط عمومی اداره محیط‌ زیست کردستان گفت: علت بروز آتش‌سوزی در جنگل‌های آبیدر سنندج عمدی اعلام شد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع کشور هم اعلام کرد ۳۰ درصد آتش سوزی جنگلها و مراتع عمدی است.

دلایل آتش سوزی‌ها در طبیعت

در سه ماهه بهار سال جاری تعداد فقرات آتش سوزی در اراضی ملی کشور نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از مهر، سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع کشور می‌گوید: مهمترین دلایل حریق در جنگلها و مراتع کشور، افزایش دماست، چرا که هر یک درجه افزایش دما ۱۷ درصد نیاز آبی را افزایش می‌دهد که این موضوع با توجه به شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک کشور، وضعیت را حساس‌تر می‌کند. به گفته او، تغییر رژیم بارندگی در کشور از برف زمستانه به باران بهاره موجب افزایش پوشش گیاهی علفی در منابع ملی ما شده که این موضوع شرایط را برای حریق فراهم می‌کند؛ پوشش علفی در فصل تابستان کاملا خشک و مستعد آتش سوزی است.

تغییر کاربری اراضی ملی برای تبدیل مراتع به ملک شخصی و ویلا و دلایل قومی و قبیله ای از قبیل منتفع نشدن از طرحی در یک مرتع، عوامل اصلی آتش سوزی عمدی در جنگلها و مراتع هستند. همچنین پسچر مزارع یعنی آماده کردن زمین‌های کشاورزی پس از کشت بهاره برای کشت دوم تابستانه که با آتش سوزی در این مزارع توسط کشاورزان همراه است، یکی دیگر از دلایل عمده حریق در اراضی ملی کشور است.
وی تأکید کرد: البته در حال حاضر ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها در منابع ملی کشور در اثر عوامل انسانی است و تنها ۵ درصد آن به دلیل عوامل طبیعی است. از این میزان ۶۰ درصد دلایل آتش سوزی در جنگلها و مراتع سهوی و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد آن عمدی است.

مقابله با آتش سوزیها

برای تجهیز یگان حفاظت این سازمان، قراردادهایی جهت خریداری خودروها و دستگاه‌های اطفای حریق بسته شده است که بر این اساس حدود ۲۰۰ دستگاه خودروی اطفای حریق خریداری شده که تا پایان سال جاری بسته به میزان بحرانی بودن استان ها در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. همچنین با ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع تفاهم‌نامه ای در جهت بهره‌گیری از خدمات پروازی از جمله بالگرد، هواپیما و پهپاد برای مقابله با آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع منعقد شده‌است. همچنین قرار بوده‌است در مجاورت کانون‌های آتش سوزی در جنگلها و مراتع، استخرهای آبی تعبیه شود که متأسفانه از آنجایی که مردم از این استخرها به عنوان مخازن آبی استفاده می‌کردند، این قضیه فعلاً منتفی شده‌است.

با توجه به گفته‌های مسئولین امر و توجه به اینکه در کشوری مانند ایران که سابقه خشکسالی و آتش سوزی جنگلها و مراتع در آن موضوع تازه‌ای نیست؛ شاید بهتر بود که این پیگیری‌ها و اقدامات قبل از شروع فصول گرم و آتش سوزیهای ذکر شده انجام میگرفت تا کمتر شاهد این تخریبات ناراحت کننده در دل طبیعت زیبای ایران باشیم.

همچنین آگاه‌سازی مردم و آموزش درست به آنها می‌تواند در نحوه برخورد آنان با طبیعت و جلوگیری از آتش سوزیهای ناآگاهانه مؤثر باشد؛ آموزش‌های لازم به بومیان در زمان آتش‌سوزیها می‌تواند باعث شود قبل از وارد عمل شدن سازمان آتش نشانی با انجام راهکارهای ممکن از دامنه آتش سوزی کم کنند یا آن را ثابت نگه دارند.

25191_107

منبع : پایگاه خبری تحلیلی زیست بوم، ایسکا نیوز


  1. Chasmine گفت:

    Your thnkinig matches mine – great minds think alike!

  2. Fantastic post. Really Great.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *