آخرین اخبار : 

مرگ هورالعظیم در سایه شرکت نفت

هورالعظیم یکی از مهم‌ترین تالاب‌های خاورمیانه و بازمانده تالاب‌های بین النهرین و بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان است. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده و حدود یک سوم آن در ایران و مابقی آن در کشور عراق است. این تالاب از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی بسیار غنی بوده که هم‌اینک این منابع با نابودی روبه‌رو است.

این تالاب از آب‌های اضافه رود کرخه، دویرچ و بخشی از آب‌های اضافه اروندرود تشکیل شده‌است. ژرفای این هور (تالاب) کم است ولی تدریجاً در وسط آن به چند متر می‌رسد. مساحت مشخص شده توسط اداره کل محیط زیست خوزستان به عنوان تالاب حدود ۱۱۸۰۰۰ هکتار می‌باشد.

این تالاب با شروع حفاری و اکتشاف نفت در میادین نفتی آزدگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی و … ، احداث تأسیسات نفتی و ایجاد راه‌های ارتباطی هورالعظیم توسط شرکتهای تابعه وزارت نفت به چندین قسمت از هم جدا شده و خشک شده است.

1

رحیم یکی از ساکنان روستای “زهیریه” در نزدیکی هورالعظیم می‌گوید: هورالعظیم یک بهشت بود که از ما گرفته شد. اجدادمان هزاران سال رزق و روزیشان را از هور می‌گرفتند اما با کاری که شرکت نفت در کمتر از ۱۰ سال کرد هورالعظیم به یک بیابان بزرگ تبدیل شده است. این ساکن روستای زهیریه ادامه می‌دهد: شرکت نفت کوچکترین اهمیتی به حیات تالاب ندارد. همه مسئولان و مدیران شاغل در میدانهای شرکت نفت غیربومی هستند، به همین دلیل برای آنها مهم نیست که چه بلایی سر این مردم می‌آید. در ابتدا که شرکت نفت اینجا آمد تصور می‌کردیم که شاهد عمران منطقه و توسعه روستاها و شهرها باشیم و گردشگران از همه جا بیایند، ولی آنچه پیش آمد خلاف تصوراتمان بود و شرکت نفت تمام طبیعت را نابود کرد.

گورستان زباله های نفت

پسماندهای نفتی نیز از مهمترین مشکلات فعالیت های شرکت نفت در هورالعظیم است. محمد یکی از ساکنان روستای زهیریه از ادامه دفن پسماندهای نفتی در تالاب خبر می‌دهد و می‌گوید: پسماندهای نفتی را در حفره‌هایی در داخل هور تخلیه می‌کنند و روی آن را با یک لایه خاک می‌پوشانند؛ با این کار در اطراف محل دفن پسماندها دیگر هیچ موجود زنده ای اعم از گیاه و آبزی و حیوان تا ابد الدهر زندگی نخواهد کرد. به گفته وی، بخش هایی از تالاب به صورت عمدی خشک شده است، جاده سازی‌های بی‌قاعده و سوزاندن نیزارها و آلودگی‌های جوی و صوتی تجهیزات نفتی نیز از دیگر مشکلاتی است که فعالیت های نفت برای هور داشته است.

2بی تفاوتی پیمانکاران نفت

کارشناسان معتقدند آلودگی‌های نفتی بر تمام جانوران آبزیان، گیاهان، پرندگان و جانوران تاثیر منفی داشته و به انقراض نسل گونه‌های در معرض خطر کمک می‌کند. علاوه بر این باعث آلودگی چرخه غذایی و برهم خوردن هرم غذایی می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان اردیبهشت ماه امسال در اظهار نظری گفته در یکسال و نیم گذشته علیرغم تمام هشدار‌ها، دستور مقام قضایی، اخطاریه ها، جلسات متعدد و مکاتبات، مسئولان این میدان‌های نفتی هم جاده‌هایشان را احداث کردند، هم جاده‌های گذشته را آسفالت کردند و حتی اقدام به زدن “گاردریل” نیز کردند. همچنین کارکنان این میدان نفتی کمپ‌های خود را نیز در داخل تالاب ساختند.

لاهیجان زاده می افزاید: فعالیت‌های نفتی باید در یک چارچوب و با رعایت تعهدات زیست محیطی انجام شود. ولی متاسفانه مسئولان و پیمانکاران میادین نفتی مسائل زیست محیطی را رعایت نمی‌کنند.

لزوم دخالت قوه قضائیه در مشکلات هورالعظیم

تامین حقآبه تالاب هورالعظیم توسط وزارت نیرو یکی از مهمترین چالشهای موجود بر سر راه احیای این تالاب است. از سال ۸۶ که خوزستان با خشکسالی روبه رو بوده به ویژه در سه سال اخیر که رودخانه کرخه ۸۰ درصد کاهش آورد داشته، نه تنها حقابه هورالعظیم تامین نشده بلکه حتی سهمیه‌ای که در زمان خشکسالی برای این تالاب تعیین شده بود نیز اختصاص نیافته است.
صالحی نسب نماینده دشت آزادگان اخیرا از کاهش حقآبه هورالعظیم خبر داده است. وی با بیان اینکه قرار بود ۱۰ متر مکعب در ثانیه آب برای تأمین حق‌آبه تالاب هورالعظیم رهاسازی شود، می گوید: متأسفانه اینگونه که می‌گفتند نشد و در حال حاضر در حد ۵ متر مکعب در ثانیه آب رهاسازی می‌شود که متناسب این مقدار حداقل نیاز تالاب هورالعظیم است.

هورالعظیم یکی از دغدغه های اصلی دوستداران محیط زیست در این سال ها بوده است. حقآبه هورالعظیم و کم کاری وزارت نیرو وسازمان آب وبرق خوزستان در مدیریت منابع آبی استان، وعده های وزارت نفت و سازمان محیط زیست کشور در خصوص رها سازی آب در تالاب، تعیین حریم تالاب هورالعظیم ، تبدیل هورالعظیم به بیابان و ریزگردهای ناشی از آن، آتش سوزی در قسمتهای مختلف هور، خطر انقراض گونه های جانوری تالاب و آلودگی های نفتی و زیست محیطی و… در راس این دغدغه ها بوده است. فعالان محیط زیست معتقدند که وضعیت فعلی تالاب به مرحله بسیار بحرانی رسیده که نیازمند دخالت تمامی ارگانهای دولتی و دخالتهای قضائی است.
up_311224fc86717a66fa47125e2e63b37b

up_fb1cccde25f69217ce2ed8212931d1ef

up_eb87a0d697ce3da7170e730d5b2ba7b4

منابع : سلامت نیوز، بروال


  1. Tessie گفت:

    Your ponsitg lays bare the truth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *