آخرین اخبار : 

مهمان ناخوانده‌ای به نام “ال نینو”

ال‌نینو(El Nono) یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر کره زمین می‌شود؛ از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد. ال نینو به طور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می‌دهد. نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب‌های سرد و گرم و همچنین بادهای این منطقه است

مشخصات ال نینو

در طول پدیده ال نینو بادها در استوا بر روی اقیانوس از غرب به شرق می‌وزند. این بادها در سطح آب اقیانوس جابجا شده و آبهای گرم سطح اقیانوس را که بوسیله خورشید در مناطق گرمسیری حرارت دیده‌اند، به سواحل غربی شمال و جنوب قاره آمریکا می‌آورد. به دنبال آبهای گرم، بارندگی نیز به سمت مشرق متمایل می‌شود، به همراه سیل در پرو و خشکسالی در اندونزی و استرالیا. نشانه کلیدی ال نینو، افزایش دمای غیر عادی در امتداد و هر دو طرف خط استوا در اقیانوس آرام مرکزی و شرقی است. این جریان هر چند سال یکبار با یک گرمایش عظیم و غیر معمول همراه می‌شود، بطوری که در این حال دماهای سطح دریا حداقل برای چند ماه پیاپی در ۳ تا ۵ محل ساحلی بالای حد نرمال می‌رود و در پی آن دمای سطح دریا برای یک سال و یا حتی بیشتر بصورت غیر عادی باقی می ماند و برای برگشت به شرایط عادی منطقه، حداقل تا ژانویه یا مارس آینده زمان لازم است .

تاثیر ال نینو بر محیط و زندگی بشر

همراه با رویداد ال نینو تولیدات بیولوژیکی به دلیل کاهش فرا جهندگی آب سرد در سرتاسر سواحل آمریکای جنوبی کاهش می یابد که این سبب مرگ و میر ماهیان می‌شود. از آسیب های محلی دیگر می‌توان به بارندگی‌های سیل آسا در بخش‌هایی از سواحل که به طور معمول لم یزرع است اشاره نمود. این پدیده سبب ته نشست‌های گلی و تخریب شالوده این مناطق می‌شود و در مجموع به دلیل شرایط نا به هنجار به وجود آمده، پدیده ال نینو در منطقه به عنوان فاجعه طبیعت شناخته شده‌است. همچنین این پدیده رابطه ای قوی با خشکسالی در هند، شرق استرالیا، مالزی، اندونزی و کلاً آسیای جنوب شرقی دارد. مثلاً ال نینوی ۱۹۸۳–۱۹۸۲ که شدید ترین رویداد اقلیمی دریایی از این نوع بوده است موجب انقال زنجیره باران های حاره ای به طرف شرق و مرکز اقیانوس آرام گردید .

ال‌نینیو و خاورمیانه

دست کم در عرض‌های پایین جغرافیایی عمده آنچه که تغییر اقلیم انگاشته می‌شود به واقع همان تاثیر پدیده ال‌نینیو است. مستندات نشان می‌دهند که در پنجاه سال گذشته بسامد وقوع خشکسالی در جهان کاملا با وقوع ال‌نینیو منطبق است. شاید حتی بتوان بخش قابل توجهی از خشکی سالیان اخیر خاورمیانه را به ال‌نینیو نسبت داد. نشانه‌های آشکاری می‌گویند که افزایش ۲۲ درصدی مناطق فوق خشک جهان (بر اساس شاخص پالمر) که در قرن بیستم رخ داده، عمدتاً تحت تاثیر فعالیت ال نینیو در دهه هشتاد بوده است. تحقیق دیگری می‌گوید که دو منشاء عمده بارندگی در خاورمیانه، غرب اقیانوس هند و شرق دریای سرخ است و این دو منبع مهم به شدت تحت تاثیر ال‌نینیو قرار دارند.

ورود ال نینو به ایران

طبق اعلام مرکز ملی اقیانوس شناسی آمریکا NOAA در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۵، احتمال وقوع پدیده بزرگ مقیاس ال نینو در طی زمستان نیمکره شمالی ۱۶- ۲۰۱۵ به بیش از ۹۰ درصد افزایش یافته است.

کاهش دما و افزایش بارش‌ها، همان مسائلی بود که در نامه هشدار آمیز چیت چیان در خصوص پیامدهای کاهش دما و افزایش بارش ها ناشی از پدیده ال نینوی جهانی آمده بود. وزیر نیرو حدود یک ماه پیش نامه‌ای به معاون برق و انرژی خود برای آمادگی صنعت برق کشور با آثار پدیده ال نینو نوشت. همچنین شاهد ارسال نامه‌ای از سوی سازمان مدیریت بحران کشور بودیم که به همه دستگاه‌های مسئول اعلام آماده‌باش کرد.

داوود پرهیزگار رئیس سازمان هواشناسی نیز در این خصوص هر چند خواست ال نینو را رد کند، اما گفت: اخیراً مباحث زیادی در رسانه‌ها در خصوص ورود این پدیده به کشور انجام شده است در حالی که این پدیده در اقیانوس آرام قرار دارد و فقط ممکن است در نوسانات جوی مناطق دیگر تأثیر گذاشته و باعث بارش باران در مناطق مختلف شود.

وی درباره تأثیرگذاری این پدیده در کشور افزود: انتظار داریم تا نیمه ابتدایی زمستان بارش باران و برف به میزان بیشتری در قیاس با نیمه دوم زمستان صورت بگیرد و در نیمه دوم زمستان به سبب افزایش دما شاهد بارش باران در مقاطعی خواهیم بود و بارش برف کمتری پیش‌بینی می‌شود. رئیس سازمان هواشناسی گفت: نمی توان فقط با توجه به شرایط النینو اعلام کرد بارندگی‌های کشور ما مطلوب است اما به هر حال این پدیده تأثیراتی هم در کشور دارد.

مرتضی اکبرپور معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره پیش بینی وقوع پدیده ال نینو در زمستان امسال گفت: تمامی استان های کشور برای مقابله با این پدیده آماده هستند.

معاون سازمان ستاد بحران کشور در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص آمادگی کشور برای مقابله با پدیده ال نینو که نسبت به وقوع آن در زمستان امسال هشدار داده شده است، گفت: با توجه به تجربه سال ۸۶ و پیش بینی وقوع این پدیده در کشورمان، هشدارهای لازم و بخشنامه های آماده باش به تمامی استانداری ها ابلاغ شده است. وی افزود: استان ها متکی به استفاده از امکانات بالفعل خود در مدیریت ال نینو هستند و در زمان کمبود نیز از یاری نیروهای مسلح برای مدیریت پدیده ال نینو استفاده خواهد شد.

سیدمحمدجعفر ناظم السادات استاد بخش مهندسی آب دانشگاه شیراز نیز در این خصوص گفت: نقش اقیانوس‌ها در زندگی ما از اهمیت بالایی برخوردار است و از آنجایی‌که بسیاری از تغییرات در خشکی ناشی از انرژی ذخیره شده در اقیانوس هاست برنامه‌ریزی در جهت مدیریت کردن رهاسازی این انرژی در خشکی ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از شرایط آب و هوایی در کشور قابل پیش‌بینی است، به احتمال وقوع پدیده ال‌نینو در سال جاری در طول پاییز و زمستان در کشور ایران اشاره کرد و افزود: این پدیده در برخی کشورها سبب خشکسالی می‌شود، اما خوشبختانه در کشور ما پدیده بارش را به دنبال دارد و وقوع این پدیده فرصتی مناسب در مدیریت صحیح بارش، کنترل سیلاب و ذخیره آب‌های سطحی به‌وجود می‌آورد.

در چند روز اخیر شاهد بارش های متوالی و سیل آسا در غرب ایران بودیم، به طوری که در استان ایلام بیش از یکسال بارندگی پایتخت، فقط در ۷۲ روز از آسمان بارید. این بارش ها موجب بروز سیلاب های عظیمی در غرب کشور شد که به گفته کارشناسان، نسبت به سیلاب‌های دیگر در تاریخ یکصدساله ایران کم نظیر بودند. به طوری که اگر در بالادست استان ایلام و استان لرستان، چند سد با هدف کنترل سیلاب ها ساخته نشده بود، ابعاد این رخداد، فاجعه ای بزرگ را رقم می‌زد.

 

index

IMG11475719

139408072216234956411464

منابع: بولتن نیوز، مهر، تسنیم، ویکی پدیا

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *