آخرین اخبار : 

کود شیمیایی چگونه باعث سرطان می شود؟ (پیش به سوی محصولات ارگانیک)

[aparat fullscreen="false" width="450" height="300"]http://www.aparat.com/v/mSA0Q[/aparat]

 

نظر شما در مورد این فیلم چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...

امروزه بدلیل استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی حاوی ازت برای تسریع رشد رویشی، بسیاری از سبزی ها مخصوصا سبزی های برگی دارای درصد بالایی نیترات هستند که در بسیاری از موارد از استانداردهای تعیین شده بیشتر است.

samاستفاده بی­رویه از کود­های شیمیایی در کشور و باقی ماندن این ترکیبات در محصولات  سبب شده است تا اصلی­ترین راهبرد مهم برای توسعه کشاورزی در کشور، افزایش سطح سلامت جامعه با اولویت قرار گرفتن تولید محصول سالم و تولید محصول ارگانیک باشد.

sam keshavarzi

محصول سالم محصولی است که در تولید آن از کود و سموم شیمیایی به قدری استفاده می شود که هنگام رسیدن محصول و ارائه آن به بازار میزان کود و سم آن در حد مجاز باشد.

 

 

ladybug

محصول ارگانیک محصولی است که در تولید آن از هیچگونه سموم و کود شیمیایی استفاده نشده است.

 

 

همانطور که اشاره شد کود شیمیایی حاوی ازت یکی از پرکاربردترین کودهای کشاورزی است. ترکیبات باقیمانده از این کود به صورت نیترات در گیاه تجمع می یابد.

نیترات (NO3) خودش یک ماده سمی برای انسان محسوب نمی شود، ولی نیتریت (NO2) حاصل از احیاء آن می تواند با آمین ها ترکیب شده و تشکیل نیتروزآمین را بدهد که ماده ای سرطان زا برای بدن محسوب می شود.
استانداردهای مختلفی برای حداکثر غلظت نیترات در سبزی ها وجود دارد. مثلا اتحادیه اروپا حداکثر غلظت نیترات را برای کاهو در کشت های بهاره حدود ۳۵۰۰ میلی گرم در کیلوگرم و در کشت های پاییزه حدود ۴۵۰۰ میلی گرم در کیلو گرم توصیه کرده است. این مقدار برای کشت های مزرعه ای حدود ۲۵۰۰ میلی گرم در کیلوگرم است.
محدوده مجاز نیترات در ایران برای سبزی های مختلف فعلا مشخص نشده است.
وقتی نیترات با خوردن غذا و نوشیدن آب وارد بدن می‌شود، در روده به نیتریت بدل می‌شود، و بعد در خون با هموگلوبین (پروتئین ناقل اکسیژن در خون که رنگ سرخ ناشی از آن است) ترکیب می‌شود و مت هموگلوبین ایجاد می‌شود، و به این ترتیب توانایی انتقال اکسیژن خون کاهش می‌یابد.
مصرف مزمن مقادیر بالای نیترات نیز ممکن است مشکلات سلامتی نظیر برخی از سرطان‌ها و اثرات بر جنین و نقائص جنینی ایجاد کند.

 


  1. Delonte گفت:

    If only there were more cleevr people like you!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *