آخرین اخبار : 

گوشت قرمز فرآوری شده سرطان زاست

سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل با انتشار نتایج تحقیقات اخیر خود نوشته است که مصرف مواد گوشتی قرمز فرآوری شده بخصوص هات داگ و سوسیس و یا برخی سس های آمیخته به مشتقات گوشتی سرطان زا هستند.

گوشت فرآوری  شده به وسیله تغییرات بر روی گوشت حیوانات که موجب تغییر طعم و ماندگاری بیشتر آن شده است به دست می آید. روش هایی مانند نمک سود کردن، استفاده از مواد نگهدارنده، تغییر محتوا دادن با افزودنی‌ها، مانند تغییر به ژامبون، گوشت خوک، گوشت ادویه زده و دودی شده، تغییر داده شده به گوشت سوسیس و کالباس، و همچنین هات داگ (سوسیس) و برخی از سوسیس های معمولی، همبرگر و گوشت چرخ شده دارای مواد نگهدارنده همه گوشت فرآوری شده به حساب می آید بخصوص اگر آنها را با نمک و افزودنی‌های شیمیایی حفظ کرده باشند.

درگزارشی که سازمان بهداشت جهانی در هفته گذشته منتشر کرد گفته شده است درحالی که بسیاری از غذاهای فوری نظیر سوسیس‌ها و برخی سس‌های آمیخته به مشتقات گوشتی می‌توانند به بروزسرطان‌هایی از قبیل سرطان راست روده منجر بشوند، حتی مصرف گوشت گاو و گوسفند هم می‌تواند موجب بروز سرطان درانسان‌ها بشود. دکتر کرت استریف سرپرست آژانس بین المللی پژوهش سرطان، دراین گزارش نوشته است که بیش از ۲۲ کارشناس مسائل مربوط به سرطان از ۱۰ کشور جهان با بررسی اطلاعات و مدارک جمع آوری شده به این نتیجه رسیده اند که طبق شواهد قطعی گوشت‌های فرآوری شده عامل بروز سرطان کولون و روده هستند. به موجب همین پژوهش‌ها مصرف روزانه ۵۰ گرم گوشت قرمز فرآوری شده امکان ابتلا به بیماری سرطان درانسان را تا ۱۸ درصد افزایش می‌دهد. درگزارش مذکور همچنین اشاره شده است که بنا برمدارک وشواهد محدودی که این آژانس دراختیار دارد مصرف مستقیم گوشت قرمز نیز احتمالا می‌تواند خاصیت سرطان زا داشته باشد اما هنوز دراین مورد یقینی حاصل نشده است. براساس این گزارش، کارشناسان مذکور درابتدا صرفا به مدارکی دال بر ربط مستقیم مصرف گوشت‌های فرآوری شده قرمز با سرطان کولون برخورده اند اما به تدریج پی برده اند که مصرف اینگونه گوشت‌ها می‌تواند عامل بروزسرطان های دیگری ازجمله سرطان کبد و پروستات هم بشود. دکتر کریستوفر وایلد مدیرکل آژانس مذکور در این گزارش با اشاره به نتایج به دست آمده فوق به مصرف کنندگان گوشت قرمز توصیه کرده است تا حد امکان از میزان مصرف خود بکاهند.

 

منبع: ایرنا


  1. Eddi گفت:

    I read your post and wished I’d writetn it

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *