آخرین اخبار : 

گیاهانی که خوره جان محیط زیست شدند!!!!

زیباسازی محیط زیست همواره یکی از دغدغه های مسئولین زیباسازی بوده است. حتی برخی از افراد سعی دارند محیط اطراف و یا باغ و باغچه خود را با گیاهان تزیینی طراوت تازه ای ببخشند. اما ناسازگاری برخی گیاهان وارداتی با محیط زیست محل مورد نظر و یا همراه داشتن آفات جدید با خودشان همواره یکی از دردسرهای جدید و عذاب آور باید مسئولان محیط  زیستی بوده است و این گیاهان وارداتی را تبدیل به گیاهان مهاجم با زادوولد های عجیب و غریب می‌کند. گیاه مهاجم به این معناست که چون یک گیاه وارداتی در محیط جدید دیگر دشمنان محیطی سابق خود را ندارد که جلوی تکثیر بی رویه اش را بگیرند و یا محیط جدید به حضور این گیاه عادت ندارد که بتواند با آن مقابله کند، این گیاه با سرعت رشد می‌کند و زیستگاه راه به هم می‌ریزد و موجب از بین رفتن گونه های بومی می‌شود. اما تاکنون چه مهمانان ناخوانده‌ای نظم محیط زیستمان را به هم زدند؟

درخت توت برگ پهن

toot e barg pahn

مهمان ناخوانده تهرانی‌ها حالا دو سال است که بلای جان شهروندان پایتخت شده است. تا هنگام پیاده روی در کنارخیابان علاوه بر تحمل گرمای شدید تابستان باید این عروس سفید یا به اصطلاح عسکلک های مزاحم را نیز تحمل کنند. کارشناسان محیط زیست سال گذشته علت ورود این موجودات ذره بینی را خرید یک گیاه تزیینی از سوی شهرداری و استفاده از آن در فضای سبز شهر دانستند که باعث پخش شدن آن در پایتخت شد. تعداد این مگس‌ها به قدری در پایتخت زیاد شد که مسئولان محیط زیستی اعلام کردند که سمپاشی در این هجم می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر بیندازد. همچنین اعلام شد در صورت استفاده بی‌رویه از آفت‌کش ها ممکن است آنها در مقابل این مواد مقاوم‌تر شوند. به هرحال تاکنون مسئولان محیط زیست پایتخت فقط توانستند در حد برچسب زدن به دور درختان برای جذب این مگس‌ها اقدام کنند. حالا باید دید این عروس‌های بدقدم، بهار و تابستان ۹۵ هم دوباره سروکله شان پیدا می‌شود یا خیر. به گفته دکتر آخانی کارشناس محیط زیست وارد کردن درخت توت‌های برگ پهن به کشور و کاشت آن در پایتخت، باعث شده که محیط مناسبی برای زندگی این سفید بالک‌ها به وجود بیاید.

سنبل آبی

sonbol aabi

این گیاه که بومی آمریکای جنوبی و منطقه آمازون است چندوقتی است که بعد از گیاه «آزولا» به جان رودخانه‌ها و تالاب‌های شمال کشور افتاده است. سازگاری عجیب این گیاه با محیط اطرافش و رشد بی رویه‌اش در هر حوضچه آبی تهدید جدیدی برای مردم این مناطق است. چرا که این رشد سریع و استفاده زیاد از اکسیژن باعث کم شدن سطح آب و از بین رفتن گونه‌های جانوری شده است. به گفته کارشناسان محیط زیست این گیاه فلزات سنگین مانند جیوه و سرب را که از طریق فاضلاب‌ها وارد محیط می‌شود را به خود جذب کرده و می‌تواند برای انسان سرطان زا باشد. همچنین به دلیل ترشح سم توکسین نیز خطر دیگری را برای جانوران محیط خود به همراه دارد تا به راحتی گونه‌های بومی را ازبین ببرد. در حال حاضر مردم این مناطق سعی کرده اند که  این گیاه مزاحم را جمع آوری کنند. اما این نگرانی وجود دارد که در صورت رسیدن این گیاه به تالاب انزلی صدمات جبران ناپذیری به زیست بوم این منطقه وارد شود.

آزولا

Azoola

آزولا نوعی سرخس با برگ‌های کوچک به رنگ سبز است. این گیاه با رشد سریع خود به سرعت سطح آبها را می‌پوشاند و مانع رسیدن اکسیژن و نورخورشید به داخل آب می‌شود. همچنین با مصرف اکسیژن و تغذیه مواد آب، زیست بوم جانوران منطقه را ضعیف‌تر می‌کند تا ماهی‌ها و جانوران آبی و گیاهان بومی به مرور نابود شوند. آزولا که حدود ۲۰ سال است وارد کشور شده است تاکنون صدمات زیادی را به مناطق شمال کشور زده است. زیستگاه اصلی این گیاه در کشور فلیپین است.

کهور آمریکایی

kahoor amrikaee

شمال کشور تنها قربانی گیاهان وارداتی نیست. اهالی جنوب نیز حالا چندسالی است با «کهور آمریکایی» دست و پنجه نرم می‌کنند. گیاهی که به گفته کارشناسان محیط زیست در حال حاضر صفت «بدترین درخت هرز» کشور را به خود اختصاص داده است. این گونه همیشه سبز و خرم اجازه سبز شدن به گونه‌های بومی را نمی‌دهد و تمام منابع محیط اطرافش را مال خود می‌کند. از آنجایی که دام‌ها هیچ علاقه ای به خوردن این گیاه ندارد، روز به روز به رشد آن افزوده می‌شود. به گفته کارشناسان بذر این گیاه تا ۴۰ سال در خاک سالم می‌ماند و حتی بعد از حوادثی مانند آتش‌سوزی نیز مجدد خودش را احیا می کند. این گیاه می‌تواند یک تنه  یک زمین کشاورزی را بی‌استفاده کند. گفته می‌شود علت ورود ۴۵ درصد آلرژی بیماران در امارات متحده عربی این گیاه مزاحم است که از قاره آمریکا وارد شده است.

سسویوم

sesoyom

دیگر مهاجم جدید و تازه وارد کشور که دوباره از قاره آمریکا به کشور وارد شده «سسویوم» است. این گیاه زینتی برگهای گوشتی و گلهای زیبایی دارد که بیشتر برای تزیین پارک ها و فضاهای سبز به کار می رود. اما راهش را کج کرده است و پایش به طبیعت نیز باز شده است. به گفته دکتر آخانی مدرس دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران، در کشور امارات این گیاه پایش به جنگل های حرا باز شده است و اگر در کشورما این موضوع درست مدیریت نشود به سرنوشت آزولا دچار خواهد شد و دیگر نمی‌توان جلوی آن را گرفت. سسویوم در حال حاضر در جزیره کیش بیشتر از دیگر مناطق وجود دارد.

این مهمانان ناخوانده

دکتر حسین آخانی گیاه‌شناس و استاد دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران توضیحات جالبی درباره این مهمانان ناخوانده به کشور دارد: “گیاهان مهاجم یک پدیده کاملاً شناخته شده در دنیاست. از زمانی که امکانات سفر بین کشورها و قاره‌ها فراهم شد. خیلی‌ها اقدام به انتقال گیاه از جایی به جای دیگر کردند که یک امر کاملاً خطرناک است و این کار می‌تواند خسارت های زیادی را به کشور دریافت کننده وارد کند. که حل آن بعد از پیشگیری، هزینه بسیار زیادی دارد. به طور مثال دولت آمریکا سالانه ۴۰ میلیارد دلار برای جبران این موضوع هزینه می‌کند.”

به گفته دکتر آخانی در بسیاری از کشورها قوانین سفت و سختی برای ورود جانواران و گیاهان با منشاء خارجی وجود دارد و اگر کسی این کار را انجام دهد با جریمه های سنگینی روبرو خواهد شد: ” طبق کنوانسیون تنوع زیستی و مقرراتی که برخی کشورها دارند، ورود گیاه و یا جانور با منشاء خارجی را اکیداً ممنوع کردند. در کشوری مانند استرالیا شما حتی کتانی هم نمی توانی در سفرهای خارجی با خود ببرید. چون ممکن است کتانی شما بذر گیاهی همراه داشته باشد که برای آن کشور ضرر داشته باشد در حال حاضر دنیا این موضوع را می‌داند و با آن مبارزه می‌کند. اما در کشور ما سازمان‌های مسئول اصلا شناختی به این مسئله ندارند. سازمانهای حفاظت از محیط زیست و وزرات کشاورزی موظفند جلوی ورود این گونه‌های خطرناک را بگیرند. و اگر اتفاقی می‌افتد حتما باید تمهیدات لازم برای خسارت داشتن و یا نداشتن گیاه اندیشیده شود.”

دکتر آخانی معتقد است که نفوذ گیاهان و جانوران موذی از سوی کشورهای مختلف باید به اندازه مسائل فرهنگی جدی گرفته شود و باید قانونی در این خصوص وضع شود: “باید مقرراتی وجود داشته باشد که کسانی که این کار را انجام می دهند مجرم شناخته شوند تا جلوی این کارها گرفته شود. مثلا ما هفت گونه سالیکورنیای بومی داریم من نمی‌دانم چرا از آمریکا می‌خواهند سالیکورنیا وارد کنند. چون امکان دارد این گیاه مهاجم شود و سالیکورنیای بومی ما را از بین ببرند. مسئولین علاوه برا مبارزه با نفوذ فرهنگی باید مواظب نفوذ این گیاهان نیز باشند وگرنه باعث فرسایش ژنتیکی کشورما می‌شود. مثلاگیاه «گز» در کشورما مفید است اما همین گیاه وقتی به آمریکا رفته مهاجم شده و گونه های بومی آنجا را از بین برده است. مسئله فقط از بین رفتن گیاه بومی نیست. با از بین رفتن هرگیاه بومی  خیلی از گیاهان و حشرات مفید وابسته به آن نیز از بین می‌روند که بسیار خطرناک است.”

 

منبع : مجله مهر


  1. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *